Цифри у платіжках нові, а проблеми ті ж самі
3 Січня 2025 року
На Рівнеоблводоканалі кажуть, що без зміни підходів до формування тарифів підприємство просто не виживе
Вже з початку цього року вартість послуг водопостачання та водовідведення для споживачів Рівнеоблводоканалу почали обраховувати за новим тарифом. Відповідно до нього кубічний метр води та каналізації тепер коштує на 5 грн 77 коп. дорожче і складає тепер 57 грн. 07. Щоправда, це здорожчання торкнулося не усіх категорій споживачів, а лише підприємств, установ та організацій.
На Рівнеоблводоканалі подібним змінам не особливо раді. Кажуть, такий тариф нині є економічно обґрунтованим для усіх категорій споживачів. Проте в НКЕРКП переглядати вартість водопостачання та водовідведення для населення не поспішають.
— Відповідно до порядку формування тарифів ми надали в Нацкомісію усі документи необхідні документи і вона затвердила новий, економічно обґрунтований для всіх тариф на 2025 рік, — пояснює виконуючий обов’язки директора Рівнеоблводоканалу Андрій ГРУХАЛЬ. — Проте, через постанову Уряду, яка рекомендує на час дії воєнного стану не піднімати вартість комунальних послуг для населення, ця категорія споживачів платитиме по старих, ще довоєнних (від 2021 року, - авт.) розцінках – 32 гривні 55 копійок за кубічний метр води та каналізації.
Для підприємства, яке вже кілька років потерпає через суттєву різницю в тарифах (вартість електроенергії, пального, знезаражуючих матеріалів та інше), нові вибіркові тарифи, що мертвому припарка.
— Наразі борг Рівнеоблводоканалу перед енергопостачальною компанією складає близько 60 мільйонів гривень, — продовжує пан ГРУХАЛЬ. — Додайте до цього ще загальний борг підприємства по інших напрямках в районі 40 мільйонів. Все продовжує дорожчати: електроенергія, паливо-мастильні матеріали, тощо. От і виходить, що новий тариф напевно не покриє навіть рівень інфляції. Хіба, трохи зменшить багатомільйонні борги Водоканалу.
За словами пана Грухаля, міська та обласна влада чим можуть підтримують підприємство. Проте, кардинально змінити ситуацію допоміг би лише економічно обґрунтований тариф для усіх без винятку категорій споживачів. Тоді можна було б розрахуватися за електроенергію, приступити до виконання планових ремонтних робіт, які через брак коштів лише з року в рік накопичуються. Також, хай навіть частково, але хоча б почати оновлювати основні фонди Рівнеоблводоканалу. Без цього підприємство і далі скочуватиметься у боргову яму, з якої вже через кілька років буде дуже важко вибратися.
Та навіть попри фінансові труднощі, обласне водопостачальне підприємство у 2024 році зуміло замінити близько півкілометра водопровідних та 350 метрів каналізаційних мереж різного діаметру, понад 60 засувок на мережах водопостачання та водовідведення, п’ять насосів на водозабірних свердловинах, провести ряд поточних ремонтів на чотирьох своїх очисних спорудах, прочистити понад 3000 каналізаційних засмічень та виконати ревізію понад сотні одиниць насосного обладнання. А головне, попри скрутну фінансову ситуацію, часті пориви на мережах та неодноразові ворожі «прильоти», вдалося забезпечити усіх своїх споживачів цілодобовим і безперебійним водопостачанням.
Влад ІСАЄВ.