Рівнеоблводоканал закінчив планову реконструкцію фільтра №5 на станції знезалізнення с.м.т. Гоща
16 Квітня 2015 року
На сьогоднішній день в с.м.т. Гоща проживає близько 5360 жителів. Послугами централізованого водопостачання користуються 4888жит..Серед крупних споживачів води централізованої системи водопостачання варто виділити Гощанську центральну лікарню,яка споживає близько 1500м3/міс.
Протяжність водопроводу по с.м.т.Гощі становить 43км. На даний час водопостачання здійснюється з двух свердловин №№3,6. Вода із свердловини подається на станцію знезалізнення де проходить всі етапи очистки, а потім потрапляє до водопровідної мережі звідки вже прямує до споживача.
Директор Рівнеоблводоканал А.Карауш розповів, що на станції знезалізнення розташовано пять пінополістерольних фільтрів, чотири (три фільтри діаметром 1400мм., один – 1200мм.,) з яких уже були реконструйовані раніше і один фільтр діаметром 2700мм, потребував реконструкції. Враховуючи добову потребу у воді нормативної якості та те, що це сільська місцевість і в теплу пору року коли є полив - споживання води суттєво збільшується, було прийнято рішення щодо реконструкції фільтра №5. Його добова продуктивність очистки води рівняється сумарній розрахунковій добовій продуктивності інших чотирьох фільтрів. На основі проведених досліджень доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри водопостачання та бурової справи Національного університету водного господарства та природокориствання В.Орлов разом з кандидатом наук, інженером науково-дослідного сектору С.Куницьким , доцентом кафедри С.Мартиновим запропонували і обгрунтували схему реконструкції даного фільтру. Були розроблені креслення трьох можливих варіантів його реконструкції враховуючи попередній позитивний досвід експлуатації фільтрів з висхідним фільтраційним потоком на станції знезалізнення с.м.т. Гоща, мінімізація капітальних та експлуатаційних затрат, наявне обладнання та площі приміщень.
Більш детально про реконструкцію фільтра №5 розповів начальник служби водопровідно-каналізаційного господарства Гощанського району В. Довгалюк :« Враховуючи позитивний досвід працюючих фільтрів, для збільшення продуктивності станції було запропоновано переобладнати фільтр з низхідним фільтраційним потоком на фільтр з висхідним, а також аерацію води проводити перед додатково встановленим повітревідділювачем. Рекомендована схема передбачала подачу артезіанської води трубопроводом діаметром 100мм на повітрявідділювач діаметром 630мм, де вільно виливається, окислюючись киснем повітря з висоти 0,5м, двохвалентне залізо переходить у тривалентне, і по трубопроводу діаметром 100мм подається у нижню частину пінополістирольного фільтра №5 діаметром 2700мм. Фільтрування здійснюється висхідним потоком знизу вгору через пінополістирольну засипку, швидкість фільтрування 7м/год і висотою засипки 1,1м. У надфільтровому просторі збирається фільтрат і відводиться трубопроводом діаметром 100мм до колектора збору фільтрату діаметром 125мм, по якому вода надходить у резервуари, де відбувається знезараження води гіпохлоритом натрію, забирається насосами і подається у мережу споживачам. Робота фільтра повинна узгоджуватися з роботою існуючих 4-х фільтрів, тому на промивку вони виводяться по черзі один раз на одну добу. Промивка проводиться очищеною водою.
Після реконструкції фільтра №5 діаметром 2700мм його пропускна здатність становить 840 м3/год, та стільки ж I II III та IV фільтри разом, що в сумарній розрахунковій добовій продуктивності становить 1680м3/добу, що навіть перевищує проектну пропускну здатність, добова потреба споживачів складає 1500 м3/добу води. Після проведення всіх робіт та промивки фільтра аналізи води показують, що вміст заліза на виході не перевищує гранично допустиму норму згідно ДСанПін 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимого до води питної, призначеної для споживання людиною» та складає 0,12-0,15 мг/л. За всіма мікробіологічними, органолептичними та хімічними показниками відповідає нормативним вимогам.
Сьогодні вода розцінюється не лише як природний ресурс, вона має виражену соціальну значущість, оскільки наявність достатньої кількості води належної якості є однією з основних чинників безпечних умов життя та сталого розвитку держави. Тому, покращення якості води – одне з основних завдань яке ставить РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» сьогодні.