Субсидія – економія сімейного бюджету
12 Квітня 2011 року
З метою посилення захисту малозабезпечених верств населення постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2010 року № 621 "Про посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг" зменшено розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема:
- для пенсіонерів – з 15% до 10% сукупного доходу сім'ї;
- для працюючих – з 20% до 15% сукупного доходу сім'ї.
Якщо в сім'ї є діти, інваліди 1 та 2-ої групи, а середньомісячний дохід не перевищує 50%
прожиткового мінімуму, то плата теж становить 10% сукупного доходу сім'ї.
Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення на 6 місяців.
За даними Держкомстату, станом на 1 лютого нинішнього року житлові субсидії отримує 1 млн 270 тис українських родин, що на 72,7% (на 531,9 тис. сімей) більше, ніж на аналогічну дату минулого року.
Якщо раніше споживчі для отримання субсидій повинні були зібрати та надати до Управління праці та соціального захисту населення до 8 різноманітних довідок, то тепер за спрощеною процедурою пенсіонери надають лише 2, а працюючі громадяни – тільки 3 документи.
Рішення про призначення субсидій приймається протягом 10 днів після подання заяви та всіх необхідних документів. Така компенсація призначається на 6 місяців.
У разі, якщо вартість фактично спожитої послуги менша ніж обов'язкова частка витрат на оплату цієї послуги, отримувачі субсидії сплачують її фактичну вартість.
Якщо сім'я економно споживала газ, воду, електроенергію у період отримання субсидії, то у разі призначення субсидії на наступний термін розмір її витрат зменшується на 2 відсотки за кожні 10 відсотків економії суми вартостей фактично використаних послуг. При постійній економії розмір витрат може зменшуватись, але не більше як на 6 відсотків. Так, за 10 відсотків економії послуг обов'язковий платіж громадян зменшується з 15 до 13 відсотків, а з 10 до 8 відсотків сукупного доходу.
Тобто, заощаджуючи енергоресурси, отримувачі субсидії мають можливість зменшити витрати на оплату житла.
Субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надаються у безготівковому вигляді, тобто суми призначених субсидій перераховується на рахунки отримувачів субсидій в організаціях, що надають послуги, їх розмір змінюється в залежності від фактично спожитих послуг.
Такий механізм є вигідний як для сім'ї, так і для держави: заощаджуються енергоносії, сім'я зменшує свої витрати на оплату послуг, зменшується обсяг бюджетних коштів для надання субсидій.
Спрощена система надання житлових субсидій є дійсно ефективною, адже для призначення субсидій за січень – лютий 2011 року від громадян прийнято 20 297 заяв ( на суму 338 539 гривень), що на 8 867 заяв більше ніж за той же період 2010 року. Тобто, кількість людей що отримали субсидію збільшилась майже вдвічі.
Серед одержувачів субсидій переважна більшість – це люди пенсійного віку, сім'ї, у складі яких є інваліди, неповнолітні діти.
Із 20 297 сімей що звернулися за наданням субсидії, 960 сімей – це сім'ї, які звернулись за призначенням житлової субсидії вперше.
подають заяву встановленого зразка та декларацію про доходи, які вони отримають в листі Пенсійного фонду України поштою. Під час заповненя декларації необхідно бути дуже уважним, вказувати всі доходи сім'ї (пенсії, дивіденди, доход від земельного паю, аліменти тощо), тому що у разі виявленя розбіжностей надання субсидії припиняється.
Заяву та декларацію необхідно вкласти в конверт, який буде отримано поштою. Заповнити адресу Управління праці та соціального захисту населення та відправити.
Працюючі –
подають до управління заяву встановленого зразка, декларацію про доходи та довідки про доходи за попередні 6 місяців особисто.
Всі інші документи – довідки про склад сім'ї, майновий стан, розміри плати за житлово-комунальні послуги, розмір пенсії – всього до 6 документів, працівники Управління праці та соціального захисту населення міської ради будуть долучати до справи на отримання субсидії самостійно.
м.Рівне
УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ
РІВНЕНСЬКОГО МІСЬКОГО ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ
Адреса: 33000 м.Рівне, вул. Соборна, 12
Телефон: (0362) 22-14-17, факс 26-65-24
Електронна адреса: sobes@rv.uar.net
Гощанський район
УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ
ГОЩАНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
Адреса: 35400 смт Гоща, вул.Застав'я, 22
Телефон/факс: (03650) 2-26-50
Електронна адреса: sobez_gocha@mail.ru
Субсидія не призначається якщо
- працездатний член сім'ї, який проживає на цій житловій площі не працює, не вчиться, не перебуває
на обліку в Центрі зайнятості;
- у членів сім'ї є додаткове житлове приміщення;
- у членів сім'ї є більш як один транспортний засіб;
- це житлове приміщення придбане не більше одного року тому або здається в оренду;
- членами сім'ї здійснено покупку, яка перевищує 10-ти кратну величину прожиткового мінімуму.
Проте, навіть за наявності зазначених обставин субсидію можна буде призначити як виняток, за рішенням комісії, яка створена при виконавчому комітету міської ради.
Працівники Управління праці та соціального захисту знайдуть підхід до кожного громадянина і зможуть допомогти кожній сім'ї, яка звернеться за отриманням субсидії.
Найбільш актуальні питання щодо оформлення субсидій
Який порядок призначення субсидій за наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг?
Наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, яка виникла після 1 грудня 2006 року, не впливає на визначення права на призначення житлової субсидії.
Звичайно, кожна людина може отримувати субсидію у межах визначених норм користування житловою площею, які становлять 21 кв.м. на кожну особу і додатково 10,5 кв. м. на сім'ю, та встановлених нормативів користування комунальними послугами. Якщо це одиноко проживаюча особа, то така норма - 31, 5 кв. м. Якщо це однокімнатна квартира – субсидія надається на всю житлову площу.
Коли нарахування в межах норм перевищують 15 або 10% від доходів, людина може отримувати субсидію на нормативну площу (для однієї особи це 31,5 кв. м.), а надлишкову житлову площу їй доведеться оплачувати самостійно. Однак, якщо громадянин не в змозі сплачувати повністю за надлишки житлової площі свого помешкання, або якщо він опинився у скрутних життєвих обставинах, можна звернутися до спеціальної комісії, яка створена у кожному районі, місті органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади із заявою про призначення, як виняток, субсидії. Такою комісією за результатами обстеження сім'ї може бути прийняте рішення про призначення субсидії й на всю житлову площу.
Хто із членів сім’ї має заповнювати заяву на субсидію?
Субсидія призначається власнику (співвласнику) житла, наймачу житла у громадському державному житловому фонді, члену житлового кооперативу, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. Саме цією особою має заповнюватися заява на призначення субсидії. У тій спрощеній формі заяв, які вже надіслані пенсіонерам, чітко написано, що заповнюється заява особою, на яку відкрито особовий рахунок з оплати житлово-комунальних послуг.
Якщо з якихось причин документи не дійдуть до потенційних отримувачів субсидій, або будуть зіпсовані, необхідно звернутися до управлінь праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (у сільській місцевості – до уповноважених сільських або селищних рад), де можна заповнити заяву та декларацію, а також отримати необхідну консультацію.
Розбіжностей немає, тому що субсидія надається за місцем реєстрації громадянина, з урахуванням всіх зареєстрованих у даному житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги. Призначається субсидія тій особі, на яку відкрито особовий рахунок зі сплати за житлово- комунальні послуги. Тобто, субсидії призначаються громадянам за зареєстрованим місцем їх проживання.
Кожен громадянин самостійно може зробити попередній розрахунок, чи може він розраховувати на субсидію чи ні. Розрахунок не складний: береться дохід всіх членів сім'ї, зареєстрованих на даній житловій площі, за попередні шість місяців, ділиться на 6 – так обраховується середньомісячний дохід. Далі треба взяти відповідний відсоток цього доходу – 10% (для сімей, які складаються лише із непрацездатних) чи 15% (для всіх інших сімей) і порівняти з місячною платою за житлово-комунальні послуги в межах норм. Якщо плата за житлово-комунальні послуги є вищою за визначений відсоток (10% або 15%) сімейних доходів, то сім'я має право на субсидію, якщо не перевищує його – то необхідно дочекатися опалювального періоду, коли збільшуються комунальні платежі і знову зробити розрахунок.
Якщо людина має дачний будиночок у садовому товаристві, то це не впливає на право отримувати субсидію, оскільки такі приміщення не є житловими. Але ті дачні будинки у селі, що зареєстровані у БТІ як житлові приміщення, враховуються при визначенні права на субсидію. При цьому підраховується й площа цих приміщень. Наприклад, сім'я із 5 осіб проживає у невеличкій квартирі у місті площею 40 кв. м. і має у селі невеликий будинок площею 50 кв. м. Норма користування житловою площею для такої сім'ї становить 115,5 кв. м. Загальна площа квартири та сільського будинку не перевищує цю норму. Така сім'я може розраховувати на субсидію на загальних підставах. Якщо ж загальна площа кількох житлових приміщень, якими користується сім'я, перевищує норму користування житловою площею для цієї сім'ї, субсидія не буде призначена. За таких обставин можна звернутися із заявою до комісії при органах місцевої влади, яка після обстеження має зробити свій остаточний висновок щодо призначення субсидії.
Такі сім'ї не обмежуються в своїх правах на субсидії. Головна особливість тут полягає у визначенні їх доходів. Члени особистих селянських господарств є особами, які забезпечують себе роботою самостійно і належать до зайнятого населення за умови, що робота в цьому господарстві для них є основною. Облік особистих селянських господарств здійснюють сільські, селищні, міські ради за місцем розташування земельної ділянки. Саме ці органи мають надавати довідку про належність громадян до членів особистого селянського господарства. За наявності такої довідки членам особистого селянського господарства субсидія призначається на загальних підставах. При цьому дохід таких громадян обчислюється як дохід від земельної ділянки особистого селянського господарства за нормативами, які затверджуються місцевими органами виконавчої влади на календарний рік. І ще дуже важлива особливість порядку призначення субсидій. До членів сім'ї, доходи яких враховуються при призначенні субсидії, належать особи, зареєстровані у відповідному житловому приміщенні.
Громадянин, який заявив про своє право на субсидію, отримає повідомлення про те, чи нарахована йому субсидія на житлово-комунальні послуги, чи ні. У повідомленні буде зазначено, на який термін надається субсидія, її розмір, а також розмір обов'язкової плати за кожну послугу. Крім того, кожного місяця до організацій-надавачів послуг надаються списки громадян, яким нараховані субсидії, розміри субсидій та обов'язкової плати.
Субсидія не призначається в разі, якщо серед зареєстрованих у житловому приміщенні осіб є працездатна особа, яка не працює і не навчається, при цьому не шукає роботу через службу зайнятості протягом 3-х місяців, що передують місяцю звернення за субсидією. Але безробітним, які стоять на обліку у службі зайнятості, субсидія призначається на загальних умовах, для цього надається довідка з центру зайнятості про розмір допомоги по безробіттю за останні 6 місяців.